Na dálku projektovat nelze

Často mě chodí emaily typu: "...mám nový dům, pozemek a chci udělat zahradu, posílám několik fotek, prosím zhotovte projekt a napište, kolik to celé bude stát. Můžete mi to poslat poštou..."

Vypadá to ideálně, ale tak to nejde...

Já jako zahradní architekt musím za zákazníkem přijet, zjistit, v jakém prostředí pozemek leží (venkov, město, vilová čtvrť, samota, dvůr, terasa), jaké je tam klima, půdní podmínky a musím vidět, k jakému typu domu mám zahradu vymyslet. A nemusí jít jen o zahradu nově zakládanou, může jít i o rekonstrukci staré zahrady.

Také se musím s klientem seznámit, zjistit jeho představy o náročnosti, o funkčnosti zahrady (psi, děti, koníčky, sport, sběratelství, které vyžaduje prostor na zahradě atd.). Měla bych i něco o klientovi vědět. Zda je konzervativní nebo volnomyšlenkářský bohém, zda je perfekcionista nebo chce jen klidné místo k relaxaci. Budu se totiž snažit vystihnout styl zahrady, která mu bude vyhovovat. Dům, auto, oblečení si také vybíráme podle svého vkusu, tak proč ne zahradu?

Zahrada vašeho stylu

Jaké mám možnosti?

V podstatě se styly zahrad na té nejzákladnější úrovni rozděluji na formální a volné (přírodní, divoké).

Klasický formální styl

Ten první – klasický formální styl (francouzský, italský) má jasně dané uspořádání. Na první pohled ho poznáme podle geometrických prvků, je tam symetrie, tvarově jednoduché. Přísně tvarované, stříhané dřeviny (tis a buxus). Mohou se tam objevit vodní nádrže, kašny, sochy, plastiky a jiné ozdobné prvky renesance a baroka. Z popisu už jasně vyplývá, že jde o zahradu hlavně okrasnou, kde kromě odpočinku nelze provozovat jinou aktivitu. Takováto zahrada vyžaduje přesné uspořádání, čistotu a přesné linie. Z toho vyplývá, že vyžaduje opravdu pravidelný zásah. Pokud si tedy nechcete pořídit zahradníka, a líbí se Vám tento styl, hodí se k Vašemu domu, pak byste měli mít spíše menší zahradu.

Přírodní, divoká zahrada

Druhý styl – přírodní, divoká zahrada je chápána spíše jako návrat k přírodě. Půvab přírodních zahrad si oblíbili hlavně majitelé zahrad, kteří se stěhují z města na venkov. Ti, kteří se chtějí účastnit na tvorbě životního prostředí. I přírodní zahradu je nutné zakládat promyšleně, aby výsledek vypadat přirozeně. Přednost se dává domácím, původním rostlinám v hojném počtu, zapomeneme na vyšlechtěné rostliny, kterých jsou plná zahradnictví a místo pravidělně sekaného, sterilního trávníku vysejeme louku nebo kvetoucí trávník, místo betonové zdi postavíme suchou zídku, nemůže chybět ani přírodní rybníček. Přírodně a takto volně založenou zahradu je třeba zvláště citlivě, nikoliv nákladně ošetřovat, aby nastala rovnováha mezi zvířaty, hmyzem a rostlinami. Je to tak trochu běh na dlouhou trať a chce to velkou trpělivost.

Už z tohoto popisu je vidět, že jde o 2 extrémy a každý z nich svým způsobem vyžaduje velké nároky na dodržení stylu. Ať už jde o přesné uspořádání ve formální zahradě nebo o výběr rostlin v přírodní zahradě.

Kompromis stylů

Proto vám nabízím další možnost – v podstatě kompromis. ZAHRADA VE VOLNÉM STYLU (po vzoru čínských a anglických zahrad): vzbuzuje dojem umělé přirozenosti. Středem zájmu jsou především rostliny, ať už je to skupinka stromů a keřů nebo nepravidelně tvarované záhony trvalek. Stavební a architektonické prvky – vodní nárže, živé ploty, zídky jsou jakoby do hmoty rostlin zakomponovány.

Nabízí se myšlenka, zda je možné tyto styly kombinovat. ANO, ALE musí být od sebe logicky i fyzicky oddělené. Například: zahrada ve volném stylu kombinovaná s přísně formální užitkovou zahradou. Nebo formálně řešený vstup na zahrady, který se směrem dozadu mění ve volnou zahradu. Další možností je formální řešení kolem terasy.

Takto můžete uvažovat i sami bez pomoci odborníka, důležité je vědět, co udělat nyní, aby se mi zahrada líbila i po 10letech.

Další články

Všechny články