Nejen estetický požitek

Okrasná zahrada nemusí znamenat jen to, že nám rostliny poskytují pouze estetický vjem. Můžeme do ní zakomponovat i druhy které se dají zužitkovat (většinou sníst) a zároveň mají velkou okrasnou hodnotu. Mluvíme většinou o bylinkách. Dají se pěstovat v truhlících a v různých nádobách na terase nebo na okenním parapetu.

My si ukážeme, co se dá všechno zasadit do bylinkové skalky a hlavně, co tam nepatří, tak aby byla funkční a vypadala dobře. Může se Vám totiž stát, že si v dobré víře zasadíte spoustu rostlinek a za chvíli je z toho nepřehledná džungle.

Osázení skalky bylinkami

Skalka by měla být pro výsadbu už připravená, nejlépe bez folie a mulčovací kůry, aby se rostlinky mohly dobře rozrůstat a případně okopat a vyplít. Terén jsme zvolili svažitý, což dodá místu tu správnou dynamiku a je celý den vystavený slunci, což se bylinkám líbí, jsou pak více aromatické.

Rostliny, které jsme si koupili rozmístíme na plochu tak, aby vpředu a na kraji směrem ke kuchyni byly ty, co se jsou nízké a často se používají (v našem případě nahoře skalky) – pažitka, petržel, bazalka – ta je jednoletá, přidělte jí tedy místo, kde bude každý rok. Kopr, kerblík jsou také jednoleté rostliny, ale jsou vyšší (40cm) tak je spolu s naťovým celerem a koriandrem můžeme dát dál o kraje nebo na stranu. Někam doprostřed svahu umístíme saturejku, která vytváří keříky až půl metru vysoké. Tymián a dobromysl se zase hodí spíš na okraj skalky. Rozmarýn jako jediný můžete mít v nádobě i na skalce, na podzim ho dáte do chladné místnosti.

Osázení skalky bylinkami by mělo být promyšlené, aby se neztratila požadovaná linie svahu, abyste byli schopni dostat se k té rostlince, kterou chcete utrhnout. Měla by mít jasnou kompozici, kdy uprostřed je jeden dominantní prvek (saturejka), okraje nízké a na jedné straně rostliny vzpřímené do 40cm. Na takovouto skalku v žádném případě nevysazujte fenikl a libeček. Dosahují výšky i 2m, nedávejte tam ani reveň, zabere nám spoustu místa do šírky . A pro mátu a meduňku vybereme také jiné místo, kde nebude vadit jejich rozrůstání.

Bylinky a koření do kuchyně

Bylinky a zelené koření do kuchyně je zároveň velmi dekorativní a není divu, že z nich můžeme vymyslet i zajímavou dekoraci do moderní zahrady. Zídka, která lemuje terasu nebo odděluje odpočinkový kout kdekoliv v zahradě může mít podobu gabionu. Je to v podstatě drátěný koš vyplněný dekorativními kameny. Je velmi stabilní, nemusí mít betonové základy a dají se s ním dělat kouzla. Zkusme ho tedy osadit zvrchu bylinkami a voňavými jedlými rostlinkami. Koryto pro rostliny bude hluboké asi 25cm a musí být z nepropustné folie. Na několika místech propíchneme, aby přebytečná voda mohla odtékat, a naplníme kvalitní výživnou zeminou. Rozmístíme bylinky po celé délce, aby nebyly příliš hustě. Někde v rohu bude vyšší libeček nebo fenykl. Rozmarýn může mít samostatnou tentokrát hranatou nádobu, abychom zachovali linii celé kompozice. I gabion má hrany.

Inspirace

Bylinky na zahradě Užitková zahrádka s estetickou funkcí

Další články

Všechny články